ثبت برند تجاری

ثبت یک واژه، عبارت یا لوگو به شکلی که بتوان از آن در بازاریابی و فروش استفاده کرد، را ثبت برند تجاری یا ثبت نام تجاری می‌گویند.
برند، شهرت و اعتبار کسب و کار است.

اولین اقدام پس از ثبت شرکت و شروع یک فعالیت، ثبت برند و نام تجاری متناسب با آن کسب و کار می‌‎ باشد. برند یا همان نام تجاری، به نشانی گفته می‌ شود که به صورت فارسی یا لاتین در فعالیت های اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت برند به مجموعه ای از صفات، مفاهیم و ویژگی هایی گفته می شود که در یک نام خلاصه شده و ماهیت یک شرکت را نشان می دهد.

اگر مدت زمان زیادی است که نام و یا نشان تجاری خاصی دارید و در آن به فعالیت می‌پردازید، عملکرد شما در بخش بازاریابی، تبلیغات، کیفیت محصولات و خدمات مطلوب بوده و در میان مشتریان خود محبوبیت زیادی دارید و تا کنون اقدام به ثبت شرکت و نام تجاری خود نکرده اید، عملاً امکان سوء استفاده از برند خود را برای دیگران ایجاد کرده اید. در چنین شرایطی ممکن است افراد سودجو، حاصل دسترنج و تلاش شما را به تاراج برده و یا حتی اقدام به ثبت برند و نشان تجاری شما کنند. نکته حائز اهمیت این است که نمی توانید به صورت قانونی اثبات کنید که مالک اصلی این برند هستید و در مورد حق و حقوق خود پیگیری قانونی انجام دهید.

گروه-فنی-خدمات-مشاوره-برند-اعتماد-ثبت-برند-تجاری-22

مراحل ثبت برند

اولین اقدام قبل از ثبت برند، استعلام اسم درخواستی در طبقات و ریزطبقات مدنظر می باشد. آیا آن اسم یا عبارت یا لوگو قبلا توسط شخص حقیقی یا حقوقی دیگر ثبت شده است؟ در صورت منفی بودن پاسخ مراحل ثبت مطابق با مراحل ذیل انجام می‎گردد.

ثبت اظهارنامه

در اولین مرحله ثبت نام تجاری، باید به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک ایران مراجعه و نسبت به ثبت اظهارنامه و مدارک و مستندات اقدام نمود.

اخذ کد پیگیری

پس از انجام دادن مراحل ثبت علامت تجاری و وارد کردن مدارک اسکن شده، در آخرین مرحله یک کد رهگیری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اگر مدارک شما به وسیله کارشناسان مربوطه اداره ثبت اسناد به صورت کامل تایید شود، دو نسخه قرار داد برای شما به آدرسی که در مراحل ثبت داده اید، ارسال خواهد شد. شما باید پس از امضای هر دو نسخه، یکی از آن ها را به همراه کپی مدارکی که از قبل برابر اصل کرده اید، به همراه فیش واریزی به آدرس مرکز ارسال کنید. پس از دریافت مدارک مورد نیاز، کار ثبت آغاز می شود.

بررسی و تطبیق

پس از تکمیل فرم ها، اداره مالیت صنعتی، اظهار نامه و مدارک شما را با قوانینی که در مورد برند یا علامت تجاری آمده تطبیق می دهد. بعد از چک کردن عدم وجود تشابه با برند دیگر و همچنین عدم مغایرت با قوانین عرفی و اسلامی، نشان تجاری شما قابل ثبت اعلام شده و اجازه انتشار آگهی در روزنامه رسمی کشور داده می شود. اما در صورتی که اظهارنامه مشکلی داشته باشد یا مدارک ارسالی ناقص باشد، ابلاغیه رفع نقص برای شما ارسال می شود.

انتشار گواهی نامه ثبت

همانطور که پیش از این گفتیم، اگر برند شما قابل ثبت اعلام شود، به شما اجازه انتشار آگهی روزنامه داده می شود. پس از انتشار آگهی اظهارنامه، امتیازات و حقوقی که بعد از ثبت علامت تجاری به وجود می آید شامل برند شما نیز می شود. در آخر اگر مالکیت صنعتی تشخیص دهد که برند یا علامت تجاری شما با قوانین موجود هیچ تضادی ندارد، علامت را ثبت، آگهی مربوط به ثبت آن را منتشر و گواهینامه ثبت را به نام شما صادر می کند.

ارزش و اعتبار یک برند در بازاریابی

سریع ترین روش برای تاثیرگذاری حداکثری تلاش های بازاریابی، سرمایه گذاری روی برند است. با بررسی نیاز خریداران این امکان برای شما ایجاد می شود تا کمپین های بازاریابی ایجاد کنید که با جامعه هدف مرتبط باشد.

 افراد با تجربه و متخصص در این زمینه معتقدند که خریداران محصولات را خریداری نمی کنند بلکه برند ها را خریداری می کنند. ممکن است خرید یک تیشرت ساده سفید رنگ از یک برند معمولی 5 دلار هزینه در بر داشته باشد اما خرید همان تیشرت ساده سفید رنگ از یک برند شناخته شده و معروف 150 دلار برای مشتری هزینه داشته باشد. برندینگ موثر این امکان را ایجاد می کند که کمپانی خود را در جایگاهی قرار دهید که رهبر و لیدر آن محصول و یا خدمت باشید و هیچ کدام از رقبای شما توانایی ارائه چنین ویژگی هایی را نداشته باشند. این ویژگی ها باعث می شود که جایگاه با ارزشی پیدا کنید و بتوانید بالاترین قیمت را برای محصولات خود پیشنهاد دهید.

هیچ گاه قدرت تعادل برند را دست کم نگیرید، چرا که علاوه بر توجیه کردن قیمت های پیشنهادی برند شما، می تواند تاثیر مثبتی روی قیمت اشتراک گذاری شده داشته باشد. نتیجه طولانی مدت برندینگ این است که در هنگام فروش کمپانی ارزش آن از روز اول بسیار بالاتر خواهد بود. شبیه به خانه ای که برای بازسازی و زیباسازی آن هزینه هایی صرف شده و درهنگام فروش مخارج انجام شده بر روی قیمت نهایی خانه اعمال خواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت برند

اشخاص حقوقی و شرکت ها:
 • کپی پروانه کسب یا مجوز تولید
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیئت مدیره و نماینده منتخب آن
 • کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت و کپی آخرین تغییرات آن
 • کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام برند
 • تصویر برند آماده شده در ابعاد 10 در 10 سانتی متر
 • مدارک ثبت شرکت
 • وکالت نامه رسمی در صورت ثبت برند توسط وکیل قانونی

 

اشخاص حقیقی:
 • کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی ثبت
 • پروانه کسب یا مجوز تولید
 • تصویر برند مورد نظر، در صورت دو بعدی یا سه بعدی بودن باید تصویر در چند زاویه تهیه شود
 • کارت بازرگانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • وکالت نامه رسمی در صورت ثبت برند توسط وکیل قانونی

مدت زمان ثبت برند یا نشان تجاری

مدت زمان ثبت برند را می توان به ۲ بخش اصلی تقسیم کرد که شامل موارد زیر است:

۱.  مدت زمان بررسی ۳ کارشناس و رئیس اداره علامت تجاری و اعلام نظر آنها معمولا یک ماه زمان نیاز دارد و در صورتی که ثبت علائم تجاری از طرف هر ۴ نفر بلامانع باشد، نوبت به سپری شدن زمان مرحله دوم می شود.

۲.  مدت زمان مرتبط با تشکیل پرونده فیزیکی علامت، پرداخت هزینه های رسمی نوبت و چاپ آن و لزوم سپری شدن ۳۰ روز از تاریخ انتشار آن، پرداخت هزینه روزنامه رسمی کشور دوم و چاپ آن، پرداخت حق الثبت، مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند برند حداقل به ۴۵ روز زمان نیاز دارد.

 • به همین خاطر با در نظر گرفتن دو مرحله بالا مجموع مدت زمان مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری و دریافت سند مرتبط با آن تقریبا ۵۰ روز به طول می انجامد.
سوالات متداول

با توجه به تعداد طبقه ای که برای ثبت برند خود انتخاب می کنید و با در نظر گرفتن این مسئله که تصمیم به ثبت نشان تجاری برای شخص حقیقی یا حقوقی را دارید، هزینه ثبت برند کاملا متغیر و متفاوت خواهد بود. جهت مشاوره حقوقی و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه های ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هر زمانی که اظهارنامه برند و علامت تجاری را در سامانه ارسال کردید، این اظهارنامه در نوبت و صف بررسی کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری قرار می گیرد. در واقع نوبت شما و این موضوع  که اظهارنامه علامت تجاری چند نفر پیش از شما در صف انتظار بررسی است، تعیین کننده مدت زمان ثبت نهایی برند مورد نظر شما خواهد بود.

 •  در عنوان یا تصویر برند الزامات قانونی رعایت نشده باشد. مواردی چون استفاده از حروف لاتین در نام برند، بهره گیری از نام های مشهور، استفاده از نام مناطق جغرافیایی و کلماتی که ضد اسلام یا غیر معقول بوده و با عرف جامعه هم خوانی نداشته باشد.
 • برند شما با یک برند دیگر تشابه اسمی داشته باشد. طبق قانون هیچ دو برندی نباید بیش از ۵۰ درصد با هم تشابه اسمی داشته باشند. البته باید به طبقه ای که برند در آن به ثبت رسیده نیز دقت شود.
 • بخشی از کالا یا خدمات ارائه شده برای برند قابل ثبت نباشد.

بله ، بررسی اظهارنامه ها صرفا بر اساس الویت زمانیِ ثبت اظهارنامه ها در سازمان ثبت اسناد می باشد و حضور شما یا نماینده شما در اداره، تاثیری بر فرآیند انجام کار نخواهد داشت.

تاریخ ابلاغیه ای که در خلاصه پرونده نیز دیده می شود، به عنوان تاریخ ابلاغ قانونی در نظر گرفته می شود.

اعتبار برند هایی که به ثبت می رسند معمولا تا ۱۰ سال از تاریخ تقدیم اظهارنامه است. پس از پایان این مدت ۱۰ ساله، یک مهلت ۶ ماهه برای تمدید برند در نظر گرفته می شود که مالک باید قبل از تمام شدن تاریخ مورد نظر نسبت به تمدید آن اقدام کند. در صورتی که صاحب برند برای تمدید آن اقدامی انجام ندهد، هر فردی که متقاضی این برند باشد می تواند با طی کردن مراحل مربوطه، برند فوق را به نام خود ثبت کند.

فرم درخواست خدمات

  سایر خدمات

  ثبت برند تجاری

  خرید برند تجاری آماده

  فروش برند تجاری شما

  طراحی نام کسب و کار شما